Chov gekončíka nočního

Co je důležité si uvědomit než si gekončíka pořídíte?                                                                         

Gekončík je jedna z ještěrek, která je opravdu vhodná pro začátek každého teraristy, je poměrně „blbuvzdorná“ a dokáže prominout mnoho začátečnických chyb. Výhodou je i široká paleta barevných mutací, ze kterých si vybere opravdu každý. Gekončík nezapáchá, jedná se o poměrně čistotné zvíře. Jak už název napovídá, jedná se především o v noci aktivní zvíře, to ale neznamená, že by přes den nebyl vidět. Gekončík není běžný mazlíček jako kočka nebo pes, není primárně určen na mazlení. Na kontakt s člověkem si zvyká poměrně snadno, ale lépe se cítí v teráriu, proto není dobré ho stresovat celodenními výlety mimo terárium. 

Dalším faktorem je pořízení si krmení pro gekončíka, které vyžaduje také individuální péči (více v části Krmení).



Jak velké a jak zařízené terárium gekončík noční potřebuje?

Gekončík je pouštní zvíře, nikoliv zvíře žijící v tropickém biotopu, proto je dobré mu poskytnout co nejvíce autentické podmínky i v teráriu. Pro jednotlivce je dostačující terárium o velikosti 50x30x30, pro skupinku 1,3 je pak ideální rozměr 80x40x40. Terárium by mělo být orientované na šířku. O zdroj tepla se gekončíkovi postará klasická žárovka s wolframovým vláknem s úměrnou „wattáží“ vůči teráriu, která je zapojená do spínacích hodin nastavených na 12 hodin tma a 12 hodin světlo, případně topný kámen, fólie, kabel, který je zapojený nonstop. Důležitou součástí terária jsou 3 misky – první je na vodu, druhá na vápník s vitamíny (vápník + REPTIVITE – poměr cca 8:1), poslední miska je alternativní, do ní umístíme moučné červy, které si gekončík chodí zobat podle chuti, ale NEJSOU NUTNOSTÍ. Jako substrát se nám osobně nejvíce osvědčil betonitový kočkolit například MIKEŠ, po kterém nehrozí, že by se jím gekončík „zabetonoval“, když ho do sebe nějakým způsobem dostane. NAPROSTO NEVHODNÉ JSOU PARFÉMOVANÉ KOČKOLITY!!! Je dobré terárium vybavit 3D stěnou s plošinami, na kterých gekončík tráví hodně času přes den. Co by dále nemělo v teráriu chybět jsou úkryty, čím více jich v teráriu bude tím lépe. Další poměrně důležitou věcí je kladiště, které je naplněné vlhkou rašelinou. Toto kladiště slouží gekončíkovi jako místo, kam se chodí svlékat. Rostliny ke gekončíkovi do terária neumisťujeme, je to naprosto zbytečné.  Co se týče kladiští doporučujeme firmu KERA_NATUR, popřípadě lze improvizovat a vyrobit ho z krabičky od zmrzliny:

(https://kera-natur.cz/_private/Keramika%20pro%20exoty.htm)

Co se terárií týče doporučujeme firmy TERASERVIS a TERAECHIS:
(https://osbteraria.cz/)

(https://www.teraechis.cz/_private/Teraechis.htm)

Čím se gekončík živí?                                                                                                                                       

Gekončík přijímá pouze živý hmyz, naši gekončíci jsou zvyklí na cvrčky banánové a moučné červy. Gekončíkova výhoda je v tom, že se dá naučit na skoro každý krmný hmyz. Gekončík se dá krmit všemi druhy cvrčků (cvrček domácí, cvrček banánový, cvrček dvojskrnný), sarančaty, mnoha druhy švábů (šváb tartarský, šváb madagaskarský, šváb šedý….), zophobasem a potemníkem. O výhodách a nevýhodách určitého druhu hmyzu se dočtete o něco níže. Gekončíka, který je ve fázi růstu krmíme každý den 3-5 úměrně velkými cvrčky, dospělé gekončíky krmíme 1x za 3-4 dny 3-5 cvrčky na gekona nebo 1-2 dospělými šváby madagaskarskými. Dospělým samičkám po snůškách podáváme myší holátka jednou za 3 týdny.

Proč gekončík nežere?


Pokud si gekončíka dovezete jedná se pro něj o poměrně velkou stresovou situaci, proto nepanikařte, když vám gekončík nebude třeba i 7 dní po příjezdu domů přijímat potravu, je to normální. 

Žravost a aktivitu gekončíka ovlivňuje teplota v teráriu, teplota by se měla pohybovat mezi 30-40°C pod zdrojem tepla, pokud je gekončík v nedostatečně vyhřátém teráriu, tak méně přijímá potravu a je i méně aktivní.

V zimním období gekončíci upadají do stavu strnulosti a jejich aktivita a žravost klesne ať topíte sebevíc, je to přirozený jev, gekončíci se v tomto čase baculatí a obalují se na zimu tukem, ale potravu tolik nepřijímají. Gekončíkův stav si nejlépe ověříte každotýdenním vážením, pokud gekončík stagnuje nebo přibírá je vše v pořádku a není důvod se bát úhynu zvířete.

Jaký krmný hmyz zvolit?

Cvrčci:

Asi nejvíce používaný krmný hmyz, bohatý na bílkoviny, dobře dostupný a asi nejvíce vhodný, je však dobré mít připravený nějaký prostor, kam cvrčky umístíme (plastový box), tento prostor musí být dobře větraný a musí mít vytápění ode dna pomocí topné fólie, při nizších teplotách cvrčci rychle hynou. Jako potrava a zároveň zdroj vody jim dobře poslouží jablko, my jim k jablku dáváme i suchou složku potravy ve formě směsi, kteoru si sami mícháme a je bohatá na vitamíny a minerální složky:

Cvrček domácí:

+nízká náročnost +dobrá dostupnost  

-vyšší pohyblivost -menší velikost -poměrně vyšší hlučnost                                                                                 

Cvrček banánový: 

+tichý druh +větší velikost +větší oblíbenost u zvířat

-náročnější druh na teplotu a celkové podmínky v chovné nádobě

-náročnější druh na teplotu a celkové podmínky v chovné nádobě

Cvrček dvojskvrnný:
+větší velikost
-hlasitý druh -náročnější na teplotu

Švábi:

Šváb argentinský (dubie):
+velký vzrůst +oblíbenost u zvířat +nelezou po skle +časová nenáročnost

-malý rozmnožovací potenciál 

Šváb turkistánský 

+oblíbenost u zvířat +rychlé rozmnožování +časová nenáročnost

-specifický zápach -vysoká mobilita -riziko namnožení v bytě

Červi:   

Červi obsahují velké množství tuků, proto s nimi musíme krmit s mírou. Vhodnější a pro gekona méně nebezpečné jsou larvy potemníků moučných. Jejich obrovskou výhodou je suprová manipulace a téměř nulová úmrtnost.

Sarančata:
Velmi vhodné krmení bohaté na bílkoviny a vitamíny, rychle zasytí, ale jedná se o druh hmyzu, který je poměrně složitý na chov a chovné prostory.

Myší holata:

Jedná se o kalorickou bombu, kterou používáme k udržení kondice chovných kusů gekončíků. U samic je používáme před zimováním a mezi snůškami. Holaty krmíme 1x za 3 týdny.
  

Vitamíny:

Gekončíkovi je důležité podávat vitamíny, obzvláště vitamíny D, E, K, A jsou důležité. Jako zdroj vitamínů používáme čistý vápník s vitamínovým přípravkem ROBORAN H, který mícháme v poměru 1:4. POZOR na skutečnost, že gekončík se může vitamíny D, E, K, A předávkovat, proto je podávejte s mírou. Gekončíkovi v tomto vitamínovém koktejlu obalíme cvrčky, k tomuto účelu používáme zavařovací sklenici, ve které cvrčky jemně protřepeme.

Rozmnožování: 

Pamatujme na to, že pokud zamýšlíme gekončíky chovat, je nutné pořídít k samci alespoň 2 samice, které dosáhly váhy minimálně 45 g, za nás doporučujeme spíše 50 g a více. Samec bývá v období páření velice aktivní a 1 samici by mohl doslova uhnat. Reprodukční období gekončíků začíná po skončení zimování, většinou to bývá na jaře v období březen-duben. Po napáření samcem samice klade 2 kožovitá vejce. Pro nakladení vajec samičkou je nutné mít v teráriu nějaké místo s rašelinou, do které samička vejce zahrabe, my používáme kladiště od firmy KERA-NATUR. Samice před snůškou je opravdu dosti zavalitá a těsně před snůškou už nepřijímá potravu. Po nakladení vajec samice ztratí velkou část své hmotnosti a energie, kterou se jí snažíme doplnit holátkem, které podáváme jednou za 3 týdny. Po tom, co samice opustí kladiště opatrně hrabeme v substrátu (rašelina, lignocel) do doby, než narazíme na vajíčka, vajíčka opatrně umístíme do předem připravené inkubační krabičky. 

Inkubace: 

Inkubace probíhá buď v krabičkách určených na inkubaci vajec (odkaz níže) nebo v klasických salátových krabičkách, do krabičky umístíme jeden z inkubačních substrátů (vermikulit, perlit, seramis), předtím ho však propláchneme vodou přes síto, aby získal nějakou vlhkost, substrát poté přemístíme do krabička, vrstva substrátu nemusí být nějak masivní. V substrátu vyhloubíme dolíky na vajíčka a vyjíčka do nich umístíme. Krabičku přikryjeme víčkem, pod které umístíme papírový kapesník, díky kterému nám nebudou zkondenzované kapky vody kapat na vajíčka, čímž by mohli způsobit plíseň. Tuto proceduru nemusíme aplikovat u krabiček na inkubaci, ve kterých kupodivu voda v tak velké míře nekondenzuje. Takto připravenou krabičku umístíme do inkubátoru. Jako inkubátor bohatě postačí polystyrénový box s víkem na kterém je připevněná topná fólie, která se zapojí do termostatu, který hlídá teplotu.

RADA NA ZÁVĚR!!!                                                                                                                                                                Pokud se rozhodnete k tomu, že si gekončíka pořídíte, určitě se u gekona zajímejte o jeho zdravotní stav (velikost ocásku, svleky, přítomnost všech prstíků apod.), mutaci a podmínky ze kterých gekončíka pořizujete. Je sice hezké že na zvířeti ušetříte 300 Kč, ale když vám pak zvíře uhyne díky špatnému zdravotnímu stavu, malému vzrůstu při koupi, moc peněz tím neušetříte. Rozdhodně nedoporučujeme pořizovat zvířata ze ZVERIMEXŮ, nejlepší volbou je pořízení zvířete přímo od chovatele, jako jsme třeba my a spousta dalších lidí v ČR. U zvířete vždy garantujeme jeho mutaci a jeho zdravotní stav. Mláďata, která od nás přijdou k novému majiteli začínají ve většině případů přijímat potravu první týden po příjezdu.

Pokud vám tu nějaká informace chybí, určitě nám neváhejte napsat a pokud máte nějaké otázky, co se chovu týče, určitě nám napište. Stránky děláme pro vás, ne pro nás 🙂